
Ekumeeninen patriarkka Bartolomeos ja vasta valittu paavi Leo XIV tapasivat toisensa maanantaina 19. toukokuuta 2025 Vatikaanissa.
Tapaamisen ilmapiiriä on eri lähteissä kuvailtu lämminhenkiseksi ja jopa sydämelliseksi. Patriarkka Bartolomeos onnitteli uutta paavia henkilökohtaisesti hänen valintansa johdosta. Keskustelussa nousivat esille muun muassa teologisen dialogin jatkamisen ja syventämisen teemat ortodoksisen ja katolisen kirkon välillä.
Lisäksi esiin nousi yhteistyön merkitys rauhan palauttamiseksi ja globaalin vakauden edistämiseksi, kärsivien tukemiseksi ja ympäristön suojelemiseksi. Patriarkka toi esiin myös kirkkojemme väliset lämpimät suhteet. Edesmennyt paavi Franciscus ja patriarkka Bartolomeos tapasivat toisensa toistakymmentä kertaa.
Paavi Leo XIV puolestaan kiitti patriarkkaa hänen läsnäolostaan paavillisen palveluksen alkajaistilaisuudessa ja korosti niin ikään kristittyjen välisen vuoropuhelun ja yhteistyön edistämisen tärkeyttä. Lisäksi paavi ilmaisi haluavansa vierailla Turkissa kuluvan vuoden aikana. Toiveena on juhlistaa yhdessä patriarkan kanssa Nikean ensimmäisen kirkolliskokouksen 1700-vuotisjuhlavuotta. Ekumeeninen patriarkka oli aiemmin kutsunut edesmenneen paavi Franciscuksen maahan juuri tätä tarkoitusta varten. Nyt hän uudisti kutsunsa tämän seuraajalle, paavi Leo XIV:lle.
Ekumeeninen patriarkka lahjoitti paavi Leo XIV:lle Athosvuorella tätä tarkoitusta varten maalatun Jumalanäidin ikonin, Athosvuoren munkkien valmistamaa suitsuketta sekä omia teoksiaan. Vastalahjaksi paavi antoi ekumeeniselle patriarkalle Kristuksen kastetta kuvaavan taideteoksen.
Tämän jälkeen olivat vuorossa paavin tervetuliaissanat ja puhe kirkkojen ja muiden uskontojen edustajille.
Iltapäivällä patriarkka ja hänen seurueensa vierailivat Turkin suurlähetystössä. Sen jälkeen oli vuorossa vierailu Santa Maria Maggioren basilikassa, jossa patriarkka rukoili ja jätti valkoisia ruusuja paavi Franciscuksen haudalle. Tämän jälkeen patriarkka antoi lausuntoja medialle. Muistoja herättävä hetki oli patriarkan vierailu
Pontifical Institute of Oriental -instituutissa, jossa hän oli opiskellut vuosina 1963–1966 erikoistuen kanoniseen oikeuteen.
Lähteitä mm.: Ecumenical Patriarchate, Orthodox Times