SkyShowtime-palvelussa lanseeratun Dexter: Original Sin -sarjan mainoskampanja haki huomiota kyseenalaisella kuvalla. Somekanavissa jaetussa mainoksessa Suomen ortodoksisen kirkon pääkatedraali eli Helsingin Katajanokalla sijaitseva Uspenskin katedraali oli kiedottu ikään kuin ruumismuoviin, ja kaiken päällä ”komeili” sarjamurhaaja Dexterin logo.
Provosoiva kuva on omiaan herättämään monenlaisia tulkintoja, sillä sarjan päähenkilö, sarjamurhaaja Dexter surmaa nimenomaan pahoja ihmisiä.
Helsingin seurakunnan viestintä reagoi kuvaan välittömästi kommentoimalla, että Uspenskin katedraalin kuvaa käytetään julkaisussa epäasiallisella ja loukkaavalla tavalla. Lisäksi kommentissa todettiin, ettei Helsingin ortodoksinen seurakunta (toim. huom. eikä myöskään Suomen ortodoksinen kirkko) ole antanut lupaa Uspenskin katedraalin käyttämiseen kyseisessä mainoksessa – eikä sellaista olisi myönnettykään.
”Tällainen kuva loukkaa uskonnollista vapautta, ja sen voi jopa katsoa olevan kiihottamista kansanryhmää vastaan ottaen huomioon Dexter-sarjan konteksti. Vaadimme teitä poistamaan tämän kuvan”, kirjoitti Helsingin ortodoksisen seurakunnan viestintäpäällikkö Vlada Wahlstén.
Seurakunnan yhteydenoton jälkeen kuva oli poistettu sosiaalisesta mediasta.
”Hyvin te vedätte. Onks tän fotaroidun kuvan tarkoitus kertoa että sarjamurhaaja löytyy Suomessa Uspenskin katedraalista? Vai onko tarkkaan valittu uhri ortodoksinen kirkko? Tv-sarjan Dexterhän tappaa vain pahiksia”, oli asiasta ensimmäisenä uutisoineen Muropaketin toimituksen kommentti.
Arkkipiispa Elia: "Onpa mauton"
Suomen ortodoksisen kirkon arkkipiispa Elia kommentoi asiaa rauhalliseen sävyyn.
– Onpa mauton. Kuva olisi aiheellista poistaa.
Suomen ortodoksisen kirkon lakimies Jouni Heino ei toistaiseksi ota kantaa siihen sillä, millaisia seurauksia edellä mainitun kuvan julkaisusta voisi koitua. Kyseessä lienee silkka mainostemppu näkyvyyden saamiseksi, mutta sitäkään ei ole lupa hankkia millä tahansa keinolla.
Rikosoikeuden emeritusprofessori Matti Tolvanen pitää edellä mainittua kuvaa niin ikään hyvän maun vastaisena. Rikosoikeudelliselta kannalta tarkasteltuna ratkaisevaa tällaisessa tapauksessa on kuitenkin se, onko kuvalla ollut tarkoitus loukata tahallisesti.
– Taiteilijan- ja ilmaisunvapaus antaa toki tiettyä liikkumatilaa. Toisaalta esimerkiksi Raamatun tai Koraanin polttaminen on uskonrauhan rikkomista, joka on rikos. Kirkkoa pidetään yleisesti ottaen pyhänä paikkana. Kuitenkin tässä tapauksessa on mahdotonta tietää, onko taustalla ollut tahallinen tarkoitus loukata vai ei – voihan tällainen toiminta johtua myös tietämättömyydestä.
Tolvasen mukaan kuitenkin kuvan poistaminen sosiaalisesta mediasta saattaisi olla tulkittavissa merkiksi siitä, ettei loukkaamistarkoitusta ollut.
– Muussa tapauksessa asia olisi ehkä ollut syytä antaa asia poliisin arvioitavaksi.
Aamun Koitto sai jutun julkaisun jälkeen myöhään perjantai-iltana 31.1. tiedon, että Helsingin ortodoksisen seurakunnan viestintä oli vastaanottanut virallisen anteeksipyynnön SkyShowtimelta. Pitkässä englanninkielisessä viestissä – jota ei kuitenkaan toivottu sellaisenaan jaettavaksi tai julkaistavaksi – pyydettiin anteeksi mainoskampanjaa ja sitä, että se loukkasi paitsi Helsingin ortodoksista seurakuntaa, myös Suomen ortodoksista kirkkoa. Viestissä kerrottiin, että kuvan julkaisija oli poistanut kuvan kaikilta alustoiltaan sekä käynyt asian tiimoilta sisäisen keskustelun ja selvittelyn. Lisäksi luvattiin, että jatkossa ei tapahdu vastaavaa.
Rakkaan kirkon häpäisyä ei katsota hyvällä
Kirkon vastaava tiedottaja Maria Hattunen pitää mahdollisena, että kuvan suunnittelijalla on saattanut olla virheellisisä olettamuksia Suomen ortodoksisen kirkon suhteen.
Suomen ortodoksinen kirkko on osa Ekumeenista patriarkaattia, jota johtaa Konstantinopolista käsin Ekumeeninen patriarkka Bartolomeos. Se ei siis kuulu patriarkka Kirillin johtamaan Moskovan patriarkaattiin, joka on asettunut näkyvästi tukemaan Venäjän hyökkäyssotaa Ukrainassa. Suomen ortodoksinen kirkko on tuominnut jyrkästi Venäjän hyökkäyssodan heti sen alettua, minkä lisäksi se tekee aktiivista työtä ukrainalaispakolaisten auttamiseksi.
– Sarjan otsikko tuo mieleen, että Suomeen kohdennetusta mainonnasta vastaavat ovat kenties etsineet täältä yksinkertaisesti tunnettua kirkollista maamerkkiä ja päätyneet pääkaupungin upeimpaan kirkkoon eli Uspenskin katedraaliin, joka on saattanut näyttäytyä asiaan perehtymättömän silmissä myös jonkinlaisena sotaa käyvää Venäjää symboloivana kohteena. Asiasta uutisoineen sivuston kommentit osoittavat onneksi, että suomalaisille kirkkomme on tuttu ja arvostettu osa yhteiskuntaa, eikä tällaista katsota täällä hyvällä, sanoo Maria Hattunen.
Ortodoksikristityn näkökulmasta pyhäkön – sijaitsipa se missä tahansa tai kuuluipa se mihin kirkkokuntaan hyvänsä – häpäiseminen ei ole hyväksyttävää.
Kyseessä olevan sarjan sarjamurhaaja tappaa nimenomaan ”pahiksia” ja lopuksi muovittaa uhrin. Uusin sarja tuli ulos 30. tammikuuta. Sarjasta löytyy viittauksia muun muassa luomiskertomukseen. Esimerkiksi trailerissa sanotaan: "In the beginning there was blood" (Alussa oli veri.) Kesällä 2025 on luvassa Resurrection-niminen (ylösnousemus) jatko-osa.
Kuvan julkaisseelta taholta vaadittiin oikaisua välittömästi.
Aamun Koitto ei halua jakaa loukkaavaksi koettua kuvaa eikä käyttää sitä omassa jutussaan, joten artikkelin kuvituskuvana käytetään kuvakaappausta Digital Palolan suoratoistolähetyksestä. Kuvituskuva ei siis liity jutun sisältöön.
Juttua on päivitetty 31.1.2025 klo 22:20 siltä osin, että Helsingin ortodoksisen seurakunnan viestintä oli vastaanottanut virallisen anteeksipyynnön SkyShowtimelta.